Silikon cephe sistemi tamamen cam görünümlü, strüktürel silikon uygulamalı giydirme cephe sistemidir. Giydirme cephe profilleri ve bina tasarım faktörleri  belirlendikten sonra kullanılacak yatay ve düşey profillerin bir araya gelmesi ile oluşturulur. Alüminyum profiller, belirlenen profiller ile dikey ve yatay aks ölçülerine göre şekillendirilir ve karkas hareketli u ankrajlar ile döşeme betonuna monte edilir.

Strüktürel Silikon Cephe sisteminde her türlü alüminyum profil dışarıdan görülür. Bunun yerine 15mm Cam bağlantılar, aradaki boşlukları neredeyse görünmez hale getirir. Cam paneller arası sızdırmazlık EPDM conta ile sağlandığından paneller arasına sızdırmazlık silikonu uygulanmaz.

Böylelikle cam paneller arasında gölge oluşumu engellenir. Gerektiğinde, seçilen herhangi bir cam panel (hangisinin dışarıdan açıldığını gizleyerek) gizli bir kanada dönüştürülebilir.

Camlar, sıva yöntemi ile alüminyum profillerle kapatılır. Bu alüminyum profiller istenildiğinde görünmez kanatlara dönüştürülebilir.

Günümüz cephe tasarımları prestij, estetik, fonksiyonellik, konfor ve özellikle enerjinin korunmasına yönelik olarak yapıyı tümüyle saran, giydiren bir anlayış ortaya çıkarmaktadır.

Alüminyum giydirme cepheler; dış kabuğunu oluşturan ince cephe elemanları ile mekândan daha fazla faydalanmayı, iyi bir ses ve ısı yalıtımı sağlamayı, iklimlendirme cihazları ile homojen bir havalandırma sağlayarak mekânların kısa sürede ısıtılıp soğutulabilmesini sağlamaktadır. Temizlik ve bakımlarının kolaylığı kadar, hafifliği ile yapıya az yük binmesini sağlayan özellikleri ile çevresiyle uyumlu, estetik ve modern bir dışgörünüme sahip alüminyum giydirme cepheler,

Kullanıcılar tarafından içinde yaşanmaktan memnuniyet duyulan binalar olarak karşımıza çıkmaktadır.

Alüminyum giydirme cephelerin mimaride farklı uygulama imkânları sunmasının sonucunda; otel, hastane, okul, alışverişmerkezi, çok katlı ofis yapılarında, prestij amaçlı yapılarda fonksiyonellik ve estetik gerekçelerle yaygın bir kullanım alanı bulmuştur.