Işıklık sistemleri, gün ışığı alan ve havalandırmalı bir bina sağlar. Doğru bir şekilde seçilip kurulduktan sonra, enerji açısından verimli bir tavan penceresi ısıtma, soğutma ve aydınlatma maliyetleri gibi çeşitli dış unsurları en aza indirmeye yardımcı olabilir. Işıklık sistemleri genellikle cam ile inşaa edilir, ancak diğer materyaller ve teknolojilerle de bu sistem kurulabilir.

Yapınızın tavan penceresinden beklenen performansı göz önüne alarak, bina genelinde farklı tavan penceresi konumları için farklı tipte ışıklık camlarının kurulumunu mümkün kılabiliriz. En yaygın görülen ışıklık cam şekilleri arasında dikdörtgen, dairesel, oval, elmas, üçgen, çok kenarlı ve boru şekilleri yer almaktadır.

Işıklık, (skylight olarak da bilinen sistemler) doğal ışığı kullanmak için tasarlanmış, yoğun kanallı ve yoğunlaştırılmış kanalsız olarak kullanılabilir.

Bu sistem birçok bina türünde kullanabilir, sızdırmazdır, nem ve buharlaşmadan etkilenmez.

Kış bahçesinde, çatı ışıklıklarında, yüzme havuzlarında, spor komplekslerinde, ticaret merkezlerinde iki veya dört parçalı yapılarda uygulama kolaylığı, damlalık veya farklı uygulamaların bir arada güvenle uygulanabilirliği sayesinde en çok tercih ediln yapı sistemlerinden biridir.

Büyük açıklıklarda geçiş sağlaması için tasarlanmış pratik bir uygulama ve üretim sistemi olan ışıklık ekonomik alternatifli birçok kullanım seçeneğine sahiptir.